reklama
reklama

Biała Podlaska : Park linowy wśród dębów. Jak w Małpim Gaju

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Biała Podlaska : Park linowy wśród dębów. Jak w Małpim Gaju - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W tym roku ma zostać zrealizowany oryginalny bialski projekt w ramach budżetu obywatelskiego: budowa parku linowego i trampolin "Pod Dębami". Bardzo potrzebna, poparta przez wielu bialczan inwestycja, została jednak zlokalizowana w niezbyt fortunnym miejscu - przy parkingach oraz obok skrzyżowania.
reklama

Ten pomysł zgłosili bialscy radni Marek Dzyr (Zjednoczona Prawica) oraz Marcin Izdebski (Koalicja Obywatelska), którzy wraz ze Stowarzyszeniem "Orzechówek" realizują wiele inicjatyw dotyczących sportu i rekreacji w os. Młodych. Dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych uzyskują duże poparcie dla swoich inicjatyw. Po początkowym sukcesie parku edukacyjnego "Małpi Gaj" w 2020 r., gdy już powstała "powietrzna ścieżka" wśród drzew niedaleko Krzny, pojawił się kolejny pomysł wykorzystania kompleksu zieleni. Tym razem w grę wchodzi niewielka dąbrowa, a właściwie skwerek porośnięty ok. 40 dębami.

Koncepcja z przeróbkami

Wspomniani radni zaproponowali do konkursu na budżet obywatelski w 2021 r. budowę parku linowego z trampolinami. Ten projekt zyskał olbrzymie poparcie ponad 2,6 tys. głosujących. Jak ujawnił wtedy mediom radny Marcin Izdebski, przy weryfikacji zgłoszenia zostało ono wpierw przez urzędników magistratu odrzucone, gdyż pierwsza wersja zakładała zamocowanie instalacji parku linowego o pnie dębów. W odwołaniu zmodyfikowano koncepcję, aby to słupy obok drzew utrzymywały liny. W marcu w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta pojawiło się zapytanie ofertowe na opracowanie dokumentacji na budowę parku linowego i trampolin w rejonie ul. Kąpielowej i Łukaszyńskiej. Z opisu zamówienia wynikało, że na terenie działki przy skrzyżowaniu wspomnianych ulic ma powstać park linowy dla dzieci w wieku 3–12 lat "z trasami linowymi składającymi się z drewnianych domków zamocowanych do drewnianych słupów lub na istniejących drzewach".

 

Opis brzmi: "Między domkami ciągi linowe i przeszkody linowe w systemie siatkowej asekuracji, zamontowane na wysokości 1,5-2 m nad ziemią. Schody wejściowe na rozpoczęcie trasy. Zjeżdżalnia końcowa + maty gumowe przerostowe na zakończenie trasy. Trampoliny ziemne jako zabawa ruchowa dla dzieci w postaci jednego zestawu trampolin lub kilku osobno. Ławki parkowe – 4 sztuki".

Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prasowy bialskiego Urzędu Miasta, poinformowała nas, że niedawno odbyło się spotkanie z projektantem parku linowego.

– Po wykonaniu i odebraniu projektu będzie przygotowane zgłoszenie wykonania robót, następnie ogłosimy przetarg na budowę. Rodzaj projektu i jego lokalizację zgłaszają  do budżetu obywatelskiego wnioskodawcy, w tym przypadku byli to miejscy radni – Marek Dzyr i Marcin Izdebski – wyjaśnia rzecznik.

 

Zabawa wśród kurzu i spalin

Pani Wanda, mieszkanka os. Młodych, powiedziała nam, że docenia pomysł i potrzebny w osiedlu obiekt dla dzieci.

– Mam jednak obawy co do lokalizacji tego parku linowego. Przecież to teren, przy którym są dwa parkingi, w tym jeden tuż obok konstrukcji zabawowych. W dodatku dąbrowa przylega do skrzyżowania i dwóch ulic, po których jeździ wiele samochodów, w tym też często pojazdy prowadzące naukę jazdy – mówi bialczanka.

Dodaje, iż od jezdni i parkingu nie ma krzewów, które mogłyby tłumić hałas oraz izolować od kurzu i spalin. Przyznaje, że kilkadziesiąt rosnących tam dębów pewnie nie będzie tak kruchych, jak drzewa w bialskim "Małpim Gaju", gdzie w maju 2021 podczas wichury jedno z połamanych drzew upadło na taras widokowy i go uszkodziło.

 

Zapytaliśmy rzecznik, dlaczego miejscy urzędnicy przy weryfikacji projektów budżetu obywatelskiego nie zwracają uwagi na ekologiczne warunki, aby park linowy i trampoliny nie były zlokalizowane tuż przy ruchliwym skrzyżowaniu i obok parkingu.

 

– Projekt musi uzyskać poparcie wymaganej liczby mieszkańców, żeby mógł zostać poddany pod głosowanie. Tak stało się i w tym przypadku. Na podstawie złożonego zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosku oraz faktu, że otrzymał poparcie mieszkańców w przeprowadzonym głosowaniu, projekt ten będzie realizowany – odpowiedziała Gabriela Kuc-Stefaniuk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama