reklama
reklama

Powiat bialski : Licealiści z Wisznic promują Kraszewskiego (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Trwa Rok Józefa Ignacego Kraszewskiego w powiecie bialskim. To okazja do popularyzowania twórczości literata, rysownika, malarza, dziennikarza, muzyka, historyka sztuki, który ściśle związany jest z lubelszczyzną i ziemią bialską
reklama

Uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach postanowili aktywnie włączyć się w obchody, organizując przedsięwzięcie "Popołudnie z Kraszewskim”. Celem wydarzenia, które miało miejsce 22 marca  było popularyzowanie kulturowej spuścizny autora ”Starej baśni”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez szkolny Klub Miłośników Książki we współpracy z Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, które w tym roku obchodzić będzie sześćdziesięciolecie istnienia.

- Obchody Roku J.I. Kraszewskiego to doskonała okazja do przybliżenia licealistom sylwetki i twórczości pisarza tak bardzo mocno związanego z naszym regionem. Tym bardziej, że od  dłuższego czasu nie jest ujmowany w kanonie lektur szkolnych. Już sam fakt, że Kraszewski wychowywał się w pobliskim Romanowie jako mały chłopiec oraz bliskość działającego tam muzeum pisarza sprawia, że warto promować tę jedną z najciekawszych osobowości XIX-wiecznej polskiej literatury i kultury -  mówi Izabela Sokołowska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach.  

 

Członkowie Klubu Miłośników Książki skupieni wokół biblioteki wisznickiego liceum chętnie wzięli udział w wydarzeniu. Tuż po imieninach Józefa - 22 marca - zorganizowali kilka inicjatyw promujących działalność „Człowieka -  Instytucji” - tak właśnie nazywano Kraszewskiego z racji jego szerokich zainteresowań. 

Podczas wydarzenia uwagę osób wchodzących do liceum W. Zawadzkiego w Wisznicach przykuwała ustawiona przed budynkiem ścianka wystawiennicza. Znalazły się na niej informacje o bogatej i wielowymiarowej działalności pisarza. Wewnątrz szkoły na specjalnych tablicach zaprezentowano związki autora z najbliższym regionem. W ciągu całego dnia na szkolnych korytarzach uczniowie mogli oglądać filmy propagujące literacki dorobek twórcy oraz Muzeum Kraszewskiego w Romanowie, które  zorganizowało w tym dniu, w wisznickiej szkole swoje stoisko. Zainteresowani twórczością literacką pisarza mogli zakupić tam książki i dowiedzieć się więcej o działalności placówki.

W ramach „Popołudnia z Kraszewskim”, w szkolnej czytelni można było obejrzeć wystawę  pt.: „Józef Ignacy Kraszewski – Tytan pracy”. Jej tematem były najważniejsze obszary niebywałej aktywności pisarza - artysty. W kilku modułach ekspozycji zawarto prawdę o niezwykłej pracowitości i systematyczności Kraszewskiego. Wystawa zaprezentowała go jako twórcę wszechstronnego, któremu w działalności literackiej przyświecała łacińska sentencja: nulla dies sine linea - „żadnego dnia bez linijki”.

Jedną z atrakcji wydarzenia był konkurs ze znajomości biografii i twórczości autora cyklu 29. powieści historycznych. Licealiści mogli sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrody rzeczowe, których część została ufundowana przez romanowskie muzeum.

Zwieńczeniem „Popołudnia z Kraszewskim” było spotkanie w szkolnej czytelni, podczas którego młodzież z Klubu Miłośników Książki w kameralnej atmosferze zaprezentowała zainteresowanym mniej znany obszar działalności literackiej Kraszewskiego, tj. twórczość poetycką. Recytowano kilkanaście utworów autora, wśród nich znalazły się takie teksty jak: „Dziad i baba”, „  Wszystko minie”,, „Szuflada i głowa”, „Do ***” czy  też utwór ”W co wierzę”. Montaż słowny oraz wystąpienie do zebranych Aleksandry Olejnik, pracownika  Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zostało urozmaicone poprzez występ muzyczny uczniów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama