reklama
reklama

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ. Przyda się, gdy zachorujesz za granicą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o EKUZ. Przyda się, gdy zachorujesz za granicą  - Zdjęcie główne

EKUZ powinien mieć każdy członek naszej rodziny, który wyjeżdża na zagraniczne wakacje. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który potwierdza nasze prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w większości krajów europejskich. Dlatego warto ją wyrobić, wybierając się w zagraniczną podróż. Sprawdź szczegóły.
reklama

EKUZ może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Oprócz wszystkich, którzy płacą składki ZUS, są to też np. dzieci nieubezpieczonych rodziców, które nie skończyły 18 lat. 

Uwaga! Tego nie zrefunduje nam EKUZ

Dokument, wydawany w formie karty wielkości dowodu osobistego, uprawnia do korzystania ze wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą. Musimy jednak wiedzieć, że nie refunduje leczenia planowanego. EKUZ pokryje więc koszty leczenia w przypadku, kiedy trafimy do szpitala po nagłym wypadku, gdy złamiemy rękę, czy gdy zaboli nas ząb, ale nie za operacje nosa czy korektę piersi. W wielu krajach, np. w Austrii, EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich. Jest to uznawane za świadczenie prywatne. Sami musimy zapłacić za to, że ratownicy zwiozą nas ze stoku i opatrzą.

Pamiętajmy, że korzystając z dokumentu, podlegamy obowiązkom i korzystamy z praw wynikających z przepisów państwa, w którym przebywamy, na tych samych warunkach, co jego ubezpieczeni obywatele. Dlatego też, jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia za daną poradę czy leczenie, to my również poniesiemy takie koszty. I tak we Francji zapłacimy z własnej kieszeni 30 procent honorarium lekarza, w Austrii będziemy musieli pokryć koszt wezwania karetki, a w Niemczech zapłacimy 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Ministerstwo Zdrowia informuje, że EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Jednak czasami leczenie w ramach ubezpieczenia będzie musiało być długie i kosztowne. Dlatego, jeżeli okaże się, że transport do Polski będzie tańszy, można złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do miejsca dalszego leczenia w kraju. 

Masz kartę, a i tak każą ci płacić. Dlaczego? 

Najczęściej rozliczanie leczenia odbywa się między instytucjami - NFZ i jego odpowiednikiem w danym kraju. Może być więc tak, że chociaż mamy ze sobą EKUZ, to musimy najpierw zapłacić za leczenie i dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację. Podobnie jak w kraju, również za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego, zanim skorzystamy z usług lekarza, warto sprawdzić, czy ten honoruje wskazany dokument. 

EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje osobny dokument, także dziecko. Pamiętajmy, że w tym przypadku jest on jest ważny z dowodem tożsamości małoletniego lub rodzica.

Gdzie złożyć wniosek i jak długo czekamy na jej wydanie? 

Istnieje kilka sposobów złożenia wniosku o wydanie karty.

  • możemy to zrobić osobiście w oddziale NFZ,
  • wysłać e-mailem,
  • wysłać pocztą tradycyjną;
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą,
  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

Karta wydawana jest bezpłatnie. Jeżeli wniosek złożymy osobiście, otrzymamy ją od ręki. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddziały wojewódzkie mogą wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do 10 dni.

Jeśli wniosek składamy przez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymamy informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji. Kartę możemy odebrać osobiście lub przez pełnomocnika, którego do tego upoważnimy. Jeżeli we wniosku zaznaczymy taką opcję, zostanie ona nam dostarczona pocztą. 

Ważność karty, w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, wynosi trzy lata. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama