Reklama

Reklama

Spodziewasz się dziecka? Sprawdź, czy należy ci się becikowe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać świadczenie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Spodziewasz się dziecka? Sprawdź, czy należy ci się becikowe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać świadczenie?  - Zdjęcie główne

Wniosek należy złożyć najpóźniej 12 miesięcy od urodzenia dziecka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Od samego początku wynosi 1000 złotych. Wbrew powszechnej opinii, świadczenie, nie należy się każdemu, komu urodzi się dziecko. Trzeba spełnić jedno kryterium i dwa warunki. Jakie?

Reklama

Becikowe jest wypłacane od 2006 roku. Na początku faktycznie pieniądze otrzymywał każdy rodzic, bez względu na dochód. W międzyczasie postanowiono jednak to zmienić i już od kilku lat pieniądze wypłacane są tylko określonej grupie osób.

Pamiętaj o tych warunkach. Inaczej nie dostaniesz pieniędzy 

Jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka otrzymają tylko ci rodzice, którzy spełnią podstawowe kryterium dotyczące dochodów. Nie może on przekraczać 1 922 zł netto na osobę. Ponadto, matka dziecka, musi być od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu, pod opieką medyczną. Nie dotyczy to oczywiście opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko. Pamiętajmy również, że wniosek trzeba złożyć najpóźniej 12 miesięcy od urodzenia dziecka (jeżeli dziecko urodzi się 1 czerwca 2022 roku, czas mamy do 1 czerwca 2023 roku). 

CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Uchodźcy mogą dostać pieniądze na dzieci. Pracownicy ZUS pomogą przy wnioskach

Zapomoga należy się Polakom mieszkającym na terenie naszego kraju oraz cudzoziemcom, którzy mieszkają w Polsce i spełniają określone warunki. Pieniądze nie otrzymają nasi obywatele, którzy mieszkają za granicą. Samotnie wychowujące matki otrzymają becikowe tylko wtedy, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy:

  • drugi rodzic nie żyje,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów od drugiego rodzica,
  • sąd zobowiązał tylko jednego z rodziców do utrzymania dziecka,
  • rodzice – zgodnie z orzeczeniem sądu – sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

Wnioski składamy online poprzez portal [email protected] lub w sposób tradycyjnie, w miejscu wyznaczonym przez Urząd Miasta lub Gminy .

Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzecie, pamiętajcie, aby wcześniej odebrać od położnej lub lekarza zaświadczenie, że matka dziecka była pod opieką lekarską. Wnioski o zapomogę są zazwyczaj rozpatrywane w ciągu miesiąca. 1000 złotych wypłacane jest na jedno dziecko. W przypadku urodzenia bliźniąt rodzina otrzyma 2000 zł, gdy urodzą się trojaczki 3000 zł.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy